Pyszne zielone placuszki i kilka słów o szpinaku

SONY DSC

Dziś mam dla Was przepis na pyszne placuszki, które intensywny zielony kolor zawdzięczają liściom szpinaku, a właściwie chlorofilowi! Na „zielonym talerzu” nie mogło ich zabraknąć! 🙂 Zjadłam je dziś na słodko, z syropem z agawy i płatkami kokosa, ale równie dobre są w wersji wytrawnej z serkiem wiejskim i szczypiorkiem 🙂 Jeżeli Wasze dzieci nie przepadają za szpinakiem, a chcielibyście wzbogacić weń ich dietę, to koniecznie wypróbujcie ten przepis (tested by Tosia <3) i dajcie znać, czy im smakowały!

Przepis na 2 porcje (8 placuszków):
Duża garść liści szpinaku
2/3 szklanki mleka (u mnie owsiane)
1 łyżka sera mascarpone
3 łyżki mąki pszennej
3 łyżki mąki owsianej
1 łyżka otrębów owsianych
1 jajo
1 łyżeczka oliwy (+odrobina do natłuszczenia patelni)
szczypta soli
szczypta gałki muszkatołowej i cynamonu
Do podania syrop z agawy/klonowy/miód oraz płatki kokosa/dowolne owoce/jogurt naturalny/serek wiejski.
Do wysokiego naczynia wrzucamy szpinak, wlewamy mleko i dodajemy mascarpone. Miksujemy kilka minut do uzyskania gładkiej konsystencji. Szpinakowe mleko przelewamy do miski, wsypujemy wszystkie suche składniki, wbijamy jajo i dokładnie mieszamy łyżką lub trzepaczką. Smażymy placki na rozgrzanej patelni ok. 4 min. z jednej strony, przekładamy i smażymy kolejne 2. Przekładamy na talerz i smażymy drugą porcję. Na jednego placuszka przypada ok. 80kcal.

A dlaczego warto jeść szpinak? To, że jest zdrowy, to chyba wiemy wszyscy 🙂 Jest niezwykle bogatym źródłem beta-karotenu, witaminy K – niezbędnej do procesu krzepnięcia krwi, witaminy E – zwanej witaminą młodości, potasu, magnezu i jodu. Jedzony na surowo dostarcza nam także potężnej dawki witaminy C i kwasu foliowego. Z listy składników odżywczych wynika, że szpinak posiada ogromną moc antyoksydacyjną! Warto wspomnieć także o chlorofilu, którego niezwykłe właściwości prozdrowotne (przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwnowotworowe, detoksykujące) są potwierdzane wynikami kolejnych badań naukowych. Ze względu na zawartość kwasu szczawiowego, większych ilości szpinaku w diecie nie polecam osobom cierpiącym na kamicę nerkową (można jeść w umiarkowanych ilościach).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *